Biorytmy Twojej skóry

 

Czy wiesz, że... skóra również poddawana jest dobowym biorytmom?
Dlatego, jeżeli chcemy o nią zadbać, pomóc jej w ciągu doby, musimy ten biologiczny rytm poznać.

* W przedziale 5.00-7.00 gruczoły dokrewne zaczynają produkować hormony, które mobilizują funkcje ochronne. Podział komórki zwalnia się i spada chłonność.
Osobom rozpoczynającym dzień w tym przedziale zaleca się poranny prysznic (szczególnie zimna woda pomaga skórze wreszcie "obudzić się"). Prysznic ciepło/zimno o 6 rano zahartuje i zapewni Ci świeżość skóry na cały dzień. W tym przedziale nie stosujemy kosmetyków.

* W przedziale 7.00-8.00 zwiększa się przepływ krwi w naczyniach podskórnych, zmniejsza zawartość substancji czynnych. Nie stosujemy kosmetyków, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo alergicznych reakcji.

* W przedziale 8.00-10.00 w naczyniach podskórnych zwiększa się ciśnienie krwi, skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Dlatego w tym czasie, nie należy palić ani pić alkoholu,
przeciwwskazanem jest też sauna. W tym przedziale skóra jest chłonna do przyjmowania kosmetyków
Pielęgnujemy ją w miarę potrzeb każdej z nas, stosujemy makijaż...

* W przedziale 10.00-12.00 aktywują się gruczoły łojowe i skóra zaczyna się świecić. Należy ją zmatowić.
 
* W przedziale 13.00-16.00 ciśnienie krwi zmniejsza się, skóra jest zmęczona, zmarszczki się wyostrzają i dlatego wskazanym jest co najmniej pół godziny sen, spacer na świeżym powietrzu lub zrobić sobie 10 minutowy relaks.
 
* Przedział 17.00-20.00 jest najbardziej korzystnym czasem dla zajęcia się sobą: oczyszczanie, peeling, maska, lifting - wszystkie zabiegi kosmetyczne dają błyszczący efekt. Najważniejsze w tym czasie aby zapomnieć o problemach i odpocząć. Jeśli nie masz czasu na taki seans to wystarczy krem i 5 minutowy relaks - daje doskonały wynik. Nie zapomnij tylko na początek wszystkich zabiegów kosmetycznych    dokładnie oczyścić i przetonizować skórę.

* W przedziale 20.00-22.00 ciało jest przygotowane do wyprowadzania nagromadzonych z całego dnia substancji toksycznych. Dlatego dobry efekt daje kąpiel lub sauna. I tutaj uruchom swoją wyobraźnię: zamknij oczy i wyobraź sobie, że w trakcie spłukiwania, wraz z wodą (w saunie wraz z potem) usuwasz toksyny, stres z całego dnia...a następnie zastosuj autosugestię takim zdaniem: "Moje ciało i umysł jest zawsze w doskonałym zdrowiu. Czuję się świetnie, wspaniale." - efekt niesamowity :)  Po umyciu i zrelaksowaniu się przygotowujemy ciało do snu. Stosujemy na skórę rewitalizujące maski kremowe (w zależności od wieku i rodzaju skóry), ponieważ, w przeciwnym razie straci dużo wilgoci, co doprowadzi do suchości i złuszczania naskórka.

* Przedział 22.00-5.00 Chronobiolodzy twierdzą, że jedzenie spożywane po 22.00 będzie miało niekorzystny wpływ na twarz: powstawanie przebarwień, wyprysków, trądzika.
Faktem jest, że późnym wieczorem organizm przestaje produkować enzymy trawienne i spowalnia ruch jelit. W rezultacie, żywność nie jest trawiona, rozkłada się, toksyny zatruwają organizm.
Aby zneutralizować toksyny, wypij przed snem szklankę wody lub napar z ziół.
Nasze babcie twierdzą, że godzina snu przed północą równa się dwóm godzinom snu po północy.
Na początku nocy jest najbardziej aktywny podział i odnowa komórek naskórka.
Więc, skóra całkowicie pochłoni biologicznie aktywne, nawilżające i odżywcze substancje jakie jej zapodamy.

Parę słów na temat kąpieli:

Starajmy się jak najczęściej brać chłodny prysznic. Okazuje się, że chłodne (a nawet zimne) kąpiele działają na organizm zasadotwórczo. I odwrotnie: kąpiele w ciepłej lub gorącej wodzie działają zakwaszająco.
Zimne kąpiele zwiększają przepływ i objętość tlenu w organizmie, co jest czynnikiem przyśpieszającym metabolizm i odmładzajacym tkanki.
Zimne kąpiele pobudzają także produkcję i aktywność hormonów – zarówno żeńskich jak i męskich.
Czy zwróciłeś już uwagę, że tzw. „morsy” – ludzie kąpiący się zimą w lodowatej wodzie morza, rzeki czy jeziora są wyjątkowo odporni na choroby? Po prostu wzrost mocy ich systemu immunologicznego bazuje na odkwaszeniu organizmu spowodowanym zimnymi kąpielami.

Chłodne kąpiele zwiększają odczyn zasadowy, dzięki czemu wzrasta odporność organizmu na choroby

Pamiętaj tylko o jednym. Zimną wodą należy polewać się stopniowo, poczynając od stóp w górę i przechodząc od wody ciepłej do zimnej.Także ludzie mający kłopoty z układem krążenia, a zwłaszcza nadciśnieniowcy, powinni przed zastosowaniem zimnych kąpieli zasięgnąć porady lekarza.

Parę słów na temat relaksu do kąpieli....

Wprawdzie, każdy z nas ma swoje rytmy relaksacyjne ale posłuchaj tego:

 

...i jeszcze to:

">

Wystarczy?...a teraz jedziemy....w trans: :-)

 

stat4u